Моля за разяснение от проф. Кременски

Вашите въпроси

Модератор: kremensky

nesi95
Мнения: 1
Регистриран на: ср юни 26, 2019 7:45 am

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот nesi95 » пон авг 05, 2019 10:37 am

Здравейте проф.Кременски. Не съм сигурна дали трябва тук да пиша, но се надявам да го видите. На 24 г. съм. Имам един спонтанен аборт към 5-6 г.с Изследванията ми за тромбофилия са:
Хетерозиготен носител на R506Q
Хетерозиготен генотип за C/T za 677C >T (MTHFR)
Хетерозиготен генотип за А/C за1298А > С (MTHFR).
Правим опити за забременяване. Дайте ми насока за по-нататък. Моля ви! На каква терапия се очаква да бъда. И трябва ли някакви допълнителни изследвания. Много ви благодаря!

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот kremensky » пон авг 05, 2019 12:05 pm

Здравейте,

Аз не съм АГ-специалист и не само поради това се придържам към доказаните факти и препоръки на водещите световни асоциации по репродуктивни медицина.
Можете да ги прочетете в първата тема на този форум.
Ако, изпратите копие от резултатите на kremensk@yahoo.com. Ще Ви бъдат препратени и последните препоръки на Европейската асоциация по репродуктивна медицина (в 1 страница).

При 2 (Англия 3) и повече спонтанни аборти (Вашият случай не е такъв) се препоръчва изследване:
1) Хромозомно изследване(кариотип) при двамата;
2) Антифосфолипидни антитела;
3) Хормонът ТСХ трябва да бъде под 2,5 Е.

Изследване за тромбофилии се обсъжда само при наличието на член от семейството с прекарана тромбоза или наличие на късни усложнения (след 20-та седмица) в предишна бременност.

При намерения вариант R506Q се обсъжда прием на аспирин протект след 12-та седмица.
Ако сте от София е добре да се срещнете с доц. д-р Карагьозова от МЦ “Майчин дом“. Доказан експерт в областта.

При намерените варианти за MTHFR се препоръчва прием на метилирана форма на Фолиева киселина – непрекъснато в очакване на бременност.

Няма място за паника.
И да не забравяме, че силен фактор при подобни случаи е неоправданото безпокойство.

Успех,
Кураж и
Хубав ден.

Кременски.

Veselka simeonova
Мнения: 6
Регистриран на: съб яну 27, 2018 3:46 pm

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот Veselka simeonova » нед сеп 22, 2019 4:21 pm

Здравейте,професор Кременски!Преди година Ви бях писала за намерението си да имам втиро дете.След шест месеца опита,забременях естествено на 41г.До момента се чувствам много добре,7г.с.,видяхме и сърдечна дейност.От Плевен съм и следящият ме гинеколог е д-р Бързашки.Моля Ви,посъветвайте ме,ако всичко е наред,какви изследвания да предприема.Страхувам се от БХС,защото само заради възрастта ще ми излезе висок риск.Мисля да направя трите ФМ и пренатален тест,за чийто вид също се двуомя.Четох,че и при вас е възможен,но как мислите дали е толкова надежден,колкото и останалите,които се правят в чужбина?
Предварително благодаря за отделеното време!

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот kremensky » нед сеп 22, 2019 8:30 pm

Здравейте Уважаема Госпожо,

Не пропускайте първия скрининг в 11+ седмица.
При него възрастовия риск е с най-ниско тегло.
Кръвните и ултразвуковите покозатели, които не се повлияват от възрастта са с много по-висок принос при изчисляване на комбинирания риск.
Много е важно АГ-специалистът да измери максимално точно нухалната транслуценция, наличието на костици на носа и други ултразвукови показатели.

Ако желаете, можете да прочетеет отново втората тема в този хорум - "Генетични изследвания и бреемнност".

След получаване на резултата ще се прецени, необходим ли е и кой от множеството на пазара ДНК кръвни тестове да се предпочете.

Няма място за паника и допълнително безпокойство.

Успех и
лека вечер.

Кременски

Veselka simeonova
Мнения: 6
Регистриран на: съб яну 27, 2018 3:46 pm

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот Veselka simeonova » нед сеп 22, 2019 9:51 pm

Благодаря Ви,професор Кременски!Притеснявам се от тази моя възраст,но ще направя каквото е необходимо.След като излезат резултатите, ще се консултирам отново с вас,ако е удобно.Пожелавам Ви всичко добро!

Veselka simeonova
Мнения: 6
Регистриран на: съб яну 27, 2018 3:46 pm

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот Veselka simeonova » съб ное 02, 2019 1:09 pm

Здравейте отново,професор Кременски.За съжаление в 9 г.с сърдечната дейност на бебето ми спря и на 09.10 по препоръка на д-р Бързашки направих успешен медикаментозен аборт.Пуснах веднага тромбофилии,за да ги изключа като възможна причина,но се оказа ,че съм хомозиготен носител за неусвояване на обикновената фолиева киселина и носител на 4G/4G ,което дава два пъти повишен риск към тромбози.Тъй като резултатите излязоха днес,не съм ги коментирала с д-р Бързашки,но предполагам,че това е възможна причина за неуспешната ми бременност.Имам здраво дете на почти 14 г.Моля Ви,посъветвайте ме какво да предприема оттук нататък,на 41 съм ,а много исках още едно дете.Дали си заслужава рискът?

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот kremensky » нед ное 03, 2019 8:31 pm

Здравейте,

Първо, моите съчувствия за случило се.

Аз не съм АГ-специалист и не само поради тези причини се придържам към доказаните факти и препоръки на водещите световни Асоциации по репродуктивна медицина.
Вероятно съм Ви изпратил последните препоръки на Европейската асоциация.
Ако не съм, можете да ми пишете на kremensk@yahoo.com и ще Ви ги изпратя.
В тези препоръки, изследване за тромбофилии се обсъжда само при късни усложнения в предишна бременност след 20 седмица или при наличието на член от семейството с прекарана тромбоза.
В този смисъл намерените спорни варианти за вродени тромбофилии е малко вероятно да са причина за събитието.

Най-вероятната причина е свързана с възрастта.
Това, обаче не е повод, човек да се откаже от желанието си да има деца.
Нека не забравяме, че болшинството от успелите, световно известни личности обикновено са последните деца на майки след 40 годишна възраст.

Ако желаете, можете да посетите нашата безплатна консултация и по-подробно да се обсъди ситуацията.

Няма място за отчаяние.

Кураж и
успешна следваща бременност.

Лека вечер.

Кременски

Veselka simeonova
Мнения: 6
Регистриран на: съб яну 27, 2018 3:46 pm

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот Veselka simeonova » нед ное 03, 2019 9:19 pm

Благодаря за изчерпателния отговор,професор Кременски!Всичко добро!


Върни се в “ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 1 гост