Моля за разяснение от проф. Кременски

Вашите въпроси

Модератор: kremensky

elito
Мнения: 1
Регистриран на: чет юли 17, 2014 5:29 pm

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот elito » чет юли 17, 2014 5:34 pm

Здравейте проф. Кременски,
пиша Ви, защото не можах да се свържа с Вас. Имам следния проблем- на 42 г съм и съм бременна в 18 г.с. Ходих на ФМ и там ми откриха единична пъпна артерия като изолирана находка, на бебето всичко друго му е в норма. Правих и БХС, него ми го разчете Д-р Въжарова и каза, че няма място за безпокойство. Лекарят, който ми направи ФМ не ми обясни абсолютно нищо по този въпрос а и информацията в нета е доста оскъдна и аз много съм притеснена, не зная какво да правя.
Моля да ми кажете има ли място за притеснение и какво да правя от тук нататък.
Предварително Ви благодаря.
Очаквам Вашия отговор.
Елка Чолакова

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот kremensky » чет юли 24, 2014 11:58 am

Здравейте Госпожо Чолакова,


Моите извинения за закъснелия отговор.

Разбирам, че няма основание за безпокойство от резултатите след БХС.
В последните 10 години не се приема "изолира единична пъпна артерия" като показател за хромозомни проблеми.
В този смисъл няма основание за допълнително безпокойство.
Надявам се, че разширената фетална анатомия е проведена в специализиран център и е била навършена 18-та седмица.

Няма място за паника и допълнително безпокойство.


Успех


Кременски

anichka83
Мнения: 1
Регистриран на: пон авг 18, 2014 2:20 pm

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот anichka83 » пон авг 18, 2014 2:28 pm

Здравейте, проф. Кременски. Бременна съм след ин витро, тубарен фактор, на 31 години и преди седмица си правих първи скрининг в 11.2 г.с. Вчера си проверих резултатите, които ми се виждат притеснителни, а нямам възможност да се консултирам с лекаря си преди началото на септември. Ще съм Ви изключително благодарна, ако ми кажете дали притесненията ми са основателни и какви биха били следващите стъпки от моя страна.
Ако има значение за резултата от биохимичния скрининг, искам да уточня, че при трансфера ми върнаха два ембриона. При първия ми преглед в 7-ма седмица се бяха захванали и двата със сърдечна дейност, но единия не си отговаряше на седмиците и беше с намалена сърдечна честота и лекарят ми каза, че вероятно няма да оцелее. При следващия ми преглед в 9-та седмица беше спрял да се развива, но все още се намираше в матката. При следващите два прегледа не се видя, а преди тях имах кървене и предполагам съм го изхвърлила. За мое щастие другият ембрион се развива засега перфектно. Или така си мислех до вчера, когато резултатът от биохимичния скрининг леко ме обърка.
Комбинираният риск за болест на Даун ми се вижда нисък - 1 от 1300. Но биохимичния риск за болест на Даун е 1 от 250, а прочетох, че това е граничната стойност, при която се обсъжда амниоцентеза. А такава бих искала да избегна заради високия риск за плода.
Биохимични и УЗ показатели:
РАРР-А Мом: 0.5
free-bcg МоМ: 2
NT: 1.5
NT МоМ: 0.99
Костици на носа: Налична
CRL: 58.2 mm
Обърква ме разликата в двата резултата - за бременната и за консултиращия лекар. Биохимичният риск като самостоятелен показател достатъчно основание ли е за притеснение и за допълнителни изследвания? Не знам и значението на двата хормона РАРР-А и free-bcg, а никъде не мога да намеря техни норми. Благодаря Ви предварително!

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот kremensky » пон авг 18, 2014 9:38 pm

Здравейте Госпожо,

Принципно, при първия скрининг се отчита само "комбиниран" риск.
Той включва: възрастовия риск + биохимичния риск(двата кръвни показатели) + високо информативния и много добър при вас ултразвуков показател NT.
Контролните стойности при кръвните показатели са от 0,35 до 2,5 медиани. По-важно е съотношението между тях, а не отделните стойности.
Вашият комбиниран риск е изчислен на около 1,3 пъти по-нисък от 0,1% (1:1300).
В подкрепа на този "нисък" риск е и отбелязаното наличие на костици на носа.
При 70% от случаите с Даун такива липсват.

При посочените данни, на настоящия етап няма основание за допълнително безпокойство.

Препоръчва се провеждане и на втория скрининг в 15+ седмица с отчитане на "интегриран" риск от всички показатели на двата скрининга.
Можете да прочетете повече в "Генетични изследвания и бременност".

Успех

Кременски

bilyanavasileva
Мнения: 1
Регистриран на: ср мар 11, 2015 2:39 pm

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот bilyanavasileva » ср мар 11, 2015 2:54 pm

Здравейте, професоре.

Моля Ви за разяснения по БХС в първи триместър относно два хормона:
резултата е: PAPP-A (плацентарен протеин)МоМ - 3.19 и Free-bCG /бета-хорионгонадотропин/ МоМ - 3.16.

Комбинираният риск за ДАУН е 1 от 260, биохимичният риск - 1 от 180.
Аз съм на 36 г., възраст към термин 37 зададена в изследването, гестационна възраст 13.2.
Направих ФМ, при която лекарят ми каза, че няма никакви притеснения за ДАУН, на база измерените показатели, но я притеснявали нивата на двата хормона.
Моля Ви за повече информация, какво показват тези хормони, от какво зависят и какво ме съветвате на да направя. Тук вметвам и че веднаха направих и втори БХС и чакам резултатите от него.

Предварително Ви благодаря.

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот kremensky » чет мар 12, 2015 10:27 am

Здравейте Госпожо,

Моля, изпратете трите имена на kremensk@yahoo.com, за да могат да се видят всички данни.
Това, че PAPP-A плацентариня белтък е висок е много добре.
Хормонът бета-хорионгонадотропин, който също е висок се влия от множество фактори, които не са свързани непременно с хромозомна болест.

Правилно сте провела и втория скрининг в 15+ седмица.
Това ще даде възможност за изчисляване на интегриран риск от всички показатели на двата скрининга.

Няма място за паника.
В момента рискът Ви е изчислен на около 0,4%.
Можете да прочетете повече в темата "Генетични изследвания и бременност" за всички възможности за генетични изследвания.

Успех

Кременски.

JuliaP
Мнения: 3
Регистриран на: пон апр 27, 2015 3:40 pm

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот JuliaP » пон апр 27, 2015 3:58 pm

Здравейте проф. Кременски,

В предишен отговор посочвате, че "В последните 10 години не се приема "изолира единична пъпна артерия" като показател за хромозомни проблеми."
Моят случай също е с единична пъпна артерия. Родих нормално, здраво дете, но в мен остава едно безпокойство, защото повечето лекари свързват единичната пъпна артерия с генетични малоформации, като визират най-често сърцето и бъбреците. За съжаление аз пропуснах феталната морфология след 30 седмица и сърчице не сме гледали.
Въпросът ми е: след раждане на детето трябва ли да се прявят допълнителни изследвания или бебето се следи по-активно само през бременността?
Благодаря Ви!

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот kremensky » пон апр 27, 2015 7:32 pm

Здравейте Госпожо,

Най-вероятно и първия път съм обърнал внимание, че аз не съм АГ-специалист.
Тогава и сега отбелязвам, че наличието само на единична пъпна артерия не се приема като повод за амниоцентеза и търсене на хромозомни болести.
Вярно, е че явлението се среща по-често при Даун, но в тези случаи има и редица други променени показатели (кръвни и ултразвукови).

Вие сте родила ЗДРАВО дете и "риск" от неактуалното в момента наличие по време на бременността на единична пъпна артерия не може да се обсъжда и не може да бъде повод за безпокойство.

Това, че сте пропуснала фетална анатомия в 30-та седмица също не може да бъде повод за безпокойство.
Ако имаше някакви здравословни проблеми, наблюдаващият педиатър със сигурност би ги открил.

Детето се следи както всички останали деца.
Разбира се, ако все пак безпокойството Ви остава, можете да посетите педиатър в болница и за Ваше успокоение да се проведе по-обстоен контролен преглед.

Радвайте се и се грижете за здравото дете.

Няма място за допълнително безпокойство.

Кременски

JuliaP
Мнения: 3
Регистриран на: пон апр 27, 2015 3:40 pm

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот JuliaP » пон апр 27, 2015 11:29 pm

Благодаря Ви!
И искам само да Ви кажа, че искрено се възхищавам на това, което правите.
Благодаря, че Ви има :)

JuliaP
Мнения: 3
Регистриран на: пон апр 27, 2015 3:40 pm

Re: Моля за разяснение от проф. Кременски

Мнениеот JuliaP » пон апр 27, 2015 11:35 pm

Благодаря Ви!
И искам само да Ви кажа, че искрено се възхищавам на това, което правите.
Благодаря, че Ви има :)


Върни се в “ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 5 госта