Хорионбиопсия по лично настояване

Вашите въпроси

Модератор: kremensky

RSD
Мнения: 6
Регистриран на: съб апр 11, 2009 1:56 pm

Хорионбиопсия по лично настояване

Мнениеот RSD » съб апр 11, 2009 2:10 pm

Възможно ли е да се извърши хорионбиопси по лично желание(на бременна над 30 г.), след като бременната сама е преценила приемливия/неприемливия за нея риск(а именно загуба на бременноста)? Тъй като БХС се извършва в един по-късен етап, 11-13 г.с., а хорионбиопсята може да бъде извършена и в по-ранен такъв, ако бременната прецени, че не желае да поема риск да носи дете с генетични или вродени аномалии, възможно ли е, допустимо ли е, след консултация и с личния гинеколог, разбира се, да бъде извършена хорионбиопсия по нейно настояване?

Информацията, с която аз разполагам е малко различна и моля да ми бъде пояснено- хорионбиопсия може ли да бъде направена в 8-9 г.с, вместо в 11 г.с (което е по-често споменаван срок, но струва ми се по-рисковано, поради по-късния етап и ако евентуално се налага прекъсване на бременността, това носи по-големи роскове за жената)? Кой преценява начинът на взимане на материала- през родовия канал или през коремната стена и има ли знчение начинът на взимане на материала от периода на взимане? (Например ако е в 7-9 г.с да е през родовия канал, а ако е 11-13 г.с през коремната стена? Съществува ли подобна зависимост?)

И защо по-често се обсъжда проникване през коремната стена, това не носи ли по-голям риск отколкото получаване на материал за изследването през влагалището?

Искрено се надявам да получа отговор на тези въпроси тук, защото имах злополучен опит да получа тази информация по телефона (опитвах да се свържа в Майин дом с лекар, който би могъл да ми даде тази информация)и след като бях прехвърляна от телефона на телефон, бях отхвърлена грубо и без обяснение от лекар (на който попаднах в едно от обажданията си), който дори отказа да ми се представи.
:(
Разчитам на вас и се радвам, че има и такъв начин една жена да получаи нужната за нея информация, която е особено важна, когато жената е бременна.

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Хорионбиопсия по лично настояване

Мнениеот kremensky » ср апр 15, 2009 2:39 pm

Здравейте,

Вие разбирате, че аз не съм акушер гинеколог, но ще се опит да Ви обясня, това, което е възможно у нас.
1)Хорионбиопсия, изследването биохимичен скринин + ултразвук и прекъсване на бременност по желание се извършват у нас в един и същи период 11-13 седмица. Например, направена в 12-та седмица и при положение, че се търси нещо конкретно има време за всички изброени по-горе дейности.
2) Направена по естествения път хорионбиопсията е по-опасна за внасяне на инфекция.
3) Хорионбиопсия нискорискова могат да правят у нас 3-4 АГ специалисти.
4) По закона за здравето генетични иследвания са допустими само при доказан повишен риск от конкретна тежка генетична болест.
Въпросът, е по-сложен, тъй като в получения материал от биопсията могат да се извършват изследвания за хиляди болести, но на практика той стига за няколко предверително избрани по показания.
За да не се изпадне в недуразумение е най-добре този въпрос да се дискутира на масто в нашата консултация
Консултациите са безплатни.

Кременски

RSD
Мнения: 6
Регистриран на: съб апр 11, 2009 1:56 pm

Re: Хорионбиопсия по лично настояване

Мнениеот RSD » съб апр 18, 2009 7:18 pm

Благодаря Ви проф. Кременски!

Основно ме интересува синдрома на Даун, но и всички останали възможни вродени дефекти.

Неприятно съм изненадана, че не може да ми бъде направена хорионбиопсия по желание, тъй като до колкото знам всяка жена има право на безплатни генетични изследвания и се надявах да мога да ги направя преди евентуална съществуваща причина за това. По-скоро профилактично, ако мога така да се изразя. Предполагам има известен брой най-често срещани генетични болести и вродени малформации, които могат да бъдат включени в едно изследване. Разбира се, че не е нужно и най-вече възможно, да се изследва всичко. Аз и не мога да изисквам това.

Но все пак всяка жена има риск от 3-4% да роди дете с ген. заболяване или вродена малформация, а рискът от аборт при извършване на инвазивна процедура като хорионбиопсия е само 1%.
Това, което искам да кажа е, че за мен лично е мнго по-поносим рискът от спонтанен аборт при процедурата, отколкото да си нося риска от 3-4% да родя дете, което не е здраво.

Вярвам, че разбирате притеснението ми и не Ви се струвам твърде параноична. Над 32 годишна съм и вероятността да родя не здраво дете нараства с всяка изминала година, което ме тревожи, напълно основателно според мен :( И понеже никое друго изследване не дава 100 процентова достоверност, освен хорионбиопсията и по-натам амниоцентезата, се надявах искрено да мога да се подложа на това изследване за да мога да нося спокойна бременността си.

В Америка, например, до колкото знам, жени над определена възраст се подлагат препоръчително, ако не и задължително на амниоцентеза, без да се прави БХС преди това (може би именно защото не носи цялата информация и 100%ва достоверност) Щеше ми се и тук жените да имаха тази възможност, ако те настояват.

Много бих искала да Ви помоля да ми споменете лекарите, които казвате, че извършват носкорисково хорионбиопсоята. Ако е нужно, можете да направите това и на лично съобение, вярвам, че форумът предлага тази възможност.

П.С. Учудвам се, че няма други потребители на форума, които ще могат да получат информация от първа ръка.

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Хорионбиопсия по лично настояване

Мнениеот kremensky » пон апр 20, 2009 4:45 pm

Здравейте,

Учевидно не се разбираве съвсем. При липса на данни за генетични болести в семейството с изследване след хорионбиопсия(амниоцентецза) можете да откриете само хромозомните болести и нарушения. Те са не повече от 0,6% от всички генетични рискоев, които са 3-5% при всяка бременност. Голямата част от генетичните рискове - 2,5 се откриват със специализирани ултразвукови изследвания.
Най-добре е да посетите нашата консултация и на място да се дискутира проблема с "хориеонбиопсия" по желание. Решиние винаги има.
Консултациите са безплатни

Успех

Кревменски

RSD
Мнения: 6
Регистриран на: съб апр 11, 2009 1:56 pm

Re: Хорионбиопсия по лично настояване

Мнениеот RSD » пон апр 20, 2009 10:05 pm

Дълго време писах отговор, но се разпадна връзката и постингът изчезна :roll:

Исках да Ви благодаря за търпението, с което ми отговаряте на въпросите. Благодаря и за надеждата, кяото ми дадохте с думите си, че може да се обсъди желанието ми за хорионбиопсия. Към днешна дата не съм беменна все още, надявам се скоро да съм.

Исках да попитам и дали може от провинцията да се изпати кръв до София за ранен БХС и ако да, как става това? Също колко време след изпращането мога да получа резултатите си? Кога излизат и резултатите от евентуална хорионбиопсия и могат ли да се получат по интернет в кратък срок (знам, че се чака около месец, иначе ако жената не е от София), понеце видях, че на сайта има опция за резултати?

Весели празници и още веднъж Ви благодаря!
.

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Хорионбиопсия по лично настояване

Мнениеот kremensky » вт апр 21, 2009 12:42 pm

Здравейте,

За биохимичен скрининг свалете от страницата "ПОРЪЧКА 11-13+6".
Да я попълни АГІспециалист след преглед.
Да Ви вземат 1 милилитър СЕРУМ. иЗПРАЩА СЕ С КУРИЕРСКА ПОЩА.
Резултатът со появява в страницата до 2 дни.

За хорионбиопсия се решава на място от специалист по АГ - доц. Димитрова.
До 4-5 работни дни се съобщава по телефон.

И все пак е най-добре да се обсъди всичко при нас, особено за хорионбиопсията.

Успех

Кременски

RSD
Мнения: 6
Регистриран на: съб апр 11, 2009 1:56 pm

Re: Хорионбиопсия по лично настояване

Мнениеот RSD » ср апр 22, 2009 9:18 pm

Благодаря Ви отново за изчерпателния отговор. Напълно наясно съм, че Акушер гинеколог трябва да попълни заявката за БХС, както и да се обсъди хорионбиопсия. Ако, обаче е възможно да си направя все пак хорионбиопсия е напълно излишно да си правя БХС. Все пак ми се струва, че информацията, която поднасяме в тази тема ще бъде много полезна на всички жени, които се нуждаят от нея!

Когато дойде момента за БХС, генетична консултация или хорионбиопсия, ще се свържа с Вас и задължително ще посетя Вашия кабинет! Изключително съм Ви благодарна!

Ако позволите последен въпрос- плаща ли се хорионбиопсията и амниоцентезата, защото разбрах, че не се покриват от здравната каса, не са безплатни, каквато е генетичната консултация, например. И ако да, нека жените да са наясно и да знаят към днешна дата какво биха дължали като сума, ако им се наложи да им бъдат извършени тези манипулации и изследвания.

RSD
Мнения: 6
Регистриран на: съб апр 11, 2009 1:56 pm

Re: Хорионбиопсия по лично настояване

Мнениеот RSD » ср апр 22, 2009 9:52 pm

Нека да добавя въпрос към горното си мнение, ако може:

Как и кога се извършва следният скрининг? • Търсене на гени, предразполагащи към най-честите болести: различни видове рак, психиатрични (маниакално-депресивни), сърдечно-съдови, Алцхаймер, някои епилепсии и др.;
• Търсене на гени, предразполагащи към зависимости: хероин и др. в рамките на Българо - Американски 5 годишен научно-изследователски проект с начало 2006 г.


Функционира ли вече това или е в проект?

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Хорионбиопсия по лично настояване

Мнениеот kremensky » нед апр 26, 2009 7:46 pm

Здравейте,

В момента хорионбиопсията и амниоцентезата в Майчин дом - София са безплатна.
Консулнациите при мен винаги са били безплатни.

Поздрави

Кременски

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Хорионбиопсия по лично настояване

Мнениеот kremensky » нед апр 26, 2009 7:49 pm

Посочените "скрининги" за чести заболявания не са диагностика или профилактичен скрининг - те са действащи, текущи научни проекти


Върни се в “ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 3 госта