УВАЖАЕМИ БЪДЕЩИ И НАСТОЯЩИ МАЙКИ

Вашите въпроси

Модератор: kremensky

dimi1982
Мнения: 2
Регистриран на: ср юли 20, 2011 12:22 pm

Re: УВАЖАЕМИ БЪДЕЩИ И НАСТОЯЩИ МАЙКИ

Мнениеот dimi1982 » ср юли 20, 2011 12:48 pm

Здравейте, професор Кременски!
Имам един въпрос към Вас,ще съм Ви много благодарна ако ми отговорите.
Правих кръвни изследвания на мен и синът ми(2.6м),това което ме притесни беше морфологията на еритроцитите-лека микроанизоцитоза с много лека хипохромия,и на двамата.Хемоглобин 118-116,желязо 11,6-10,4,жск-67,4-68,1,възможно ли е да сме с някъкъв вид анемия или лека таласемия,според Вас трябва ли да правим допълнителни генетични изследвания,притеснена съм защото съм бременна във 3 месец.Благодаря Ви предварително.

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: УВАЖАЕМИ БЪДЕЩИ И НАСТОЯЩИ МАЙКИ

Мнениеот kremensky » ср юли 20, 2011 7:36 pm

Здравейте,

Моля, сканирайте или препишете всички цифри от резултатите, включително името на лабораторията.
Данните, които изпращате са недостатъчни за коректен коментар.
Например, за носителство на бета-таласемия (носители у нас са 3%, в Гърция над 12% в Кипър над 20% от населението и т.н.) се мисли, когато двата показатели MCV и MCH (не са показани) са под посочената норма. ЖСК и Желязо са обикновено в норма. Потвърждава се чрез изследване на А2 хемоглобин, който е повишен.
MCV и/или MCH могат да бъдат ниски и при желязодефицитна анемия, но тогава желязото е ниско, а ЖСК високо и т.н.
При бременни много често се наблюдават подобни резултати, при деца под 4 години също.
Най-общо казано леко е нисък хемоглобина, но това се среща все по-често без да са налице сериозни здравословни проблеми.
Ако сте от София, направо посетете нашата безплатна консултация и на място ще коментираме.

Бъдете здрави

Кременски

krisskata
Мнения: 1
Регистриран на: чет юли 28, 2011 10:01 am

Re: УВАЖАЕМИ БЪДЕЩИ И НАСТОЯЩИ МАЙКИ

Мнениеот krisskata » чет юли 28, 2011 12:18 pm

Здравейте Проф. Кременски,
Декември месец забременях естествено след около година без да се пазим при следното лечение - Сиофор (за поликисточни яйчници, инсулинова резистентност), Л-тироксин (диагнозата не е Хашимото, а двустранна струма ако не се лъжа - ТАТ и МАТ са отрицателни, само ТСХ беше над 3 преди лечението), аспирин протект, 1/4 бромокриптин (пролактина ми е в норма), фолиева киселина. Бремнността ми беше лека, въпреки това посещавах едновременно ЖК, гинеколог в клиника по стерилитет, ендокринолог и хематолог (заради Таласимия минор). Правих изследвания за ранен БХС и 4 вродени фактора за тромбофилия при вас (имената ми са Кристина Кирилова Дамянова; род 18.02.1982). БХС - казаха, че е ОК; от изследването за тромбофилия - 2 хомозиготни генотипа, заради което сменихме фолиевата киселина с Мета и добавихме инжекции Фраксипарин. Проблеми с потока през артериите нямах. Всичко вървеше много добре, но за съжаление в 24 г.с. при преглед гинеколожката ми се осъмни за транспозиция на големите артерии на бебето. Диагнозата се потвърди в НКБ. Всички ни съветваха да махна бебето, което и направих.
В НКБ споменаха, че преди следваща бременност трябва да направя допълнителни генетични изследвания - дали можете да ме посъветвате какви са те и изобщо какви са всички други изследвания, които бих могла да направя, нужни ли са някакви направления или на място след консултация при вас, мога да пусна всичко необходимо?
Благодаря предварително.

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: УВАЖАЕМИ БЪДЕЩИ И НАСТОЯЩИ МАЙКИ

Мнениеот kremensky » пет юли 29, 2011 7:26 am

Здравейте,

Най-добре е с цялата налична медицинска документазция да ни опсетите и на място да обсъдим проблема
Консултациите са безплатни.

УСПЕХ

Кременсик

savinasamaz
Мнения: 2
Регистриран на: съб авг 27, 2011 2:45 pm

Re: УВАЖАЕМИ БЪДЕЩИ И НАСТОЯЩИ МАЙКИ

Мнениеот savinasamaz » съб авг 27, 2011 3:21 pm

Професор Кременски ,много моля за съвет!На 35г. съм и със съпруга ми имаме 2-ма живи и здрави сина.Решихме да си имаме още едно детенце и така през юни забременях.През 7г.с.установиха бременността ми ,но уви в 11г.с. се оказа,че плодът не е продължил развитието си и няма сърдечна дейност.Касае се за мисед и в понеделник ми е насрочено абразио.Молбата ми е за съвет какви изследвания трябва да предприемем преди следващ опит като се има впредвид ,че сме с Rh несъвместимост ,но нямам повишени антитела.Освен това в момента и двете ми първи братовчедки са бременни с установени повишени НК клетки и вливания.Дали това няма отношение и в нашия случай?Извинявам се за дългия пост ,но просто не зная какво да правя.Предварително Ви благодаря!!!

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: УВАЖАЕМИ БЪДЕЩИ И НАСТОЯЩИ МАЙКИ

Мнениеот kremensky » съб авг 27, 2011 4:10 pm

Здравейте,

Моите най-искрени съчувствия за случилото се. За съжаление това е съдбата на всяка четвърта - пета бременност.
При 2 успешни бременности шансът Ви при следващата бременност остава много висок.
Предлагам Ви, да изчакате 3-4 седмици след абразиото, да се посъвземете от неприятното събитие и тогава да обсъдим проблема в нашата консултация.
Консултациите са безплатни.
Моля, не спирайте да пиете фолиевата киселина.

Успех

Кременски

savinasamaz
Мнения: 2
Регистриран на: съб авг 27, 2011 2:45 pm

Re: УВАЖАЕМИ БЪДЕЩИ И НАСТОЯЩИ МАЙКИ

Мнениеот savinasamaz » съб авг 27, 2011 6:22 pm

Много Ви благодаря за бързия отговор !!!Досега пиех витамини за бременни съдържащи фолиева киселина 0.4мг.Това ли е нужната дневна доза?

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: УВАЖАЕМИ БЪДЕЩИ И НАСТОЯЩИ МАЙКИ

Мнениеот kremensky » съб авг 27, 2011 8:53 pm

За сега ДА.

След изследванията може да се промени.

Успех

mellvany
Мнения: 1
Регистриран на: пон авг 29, 2011 9:43 am

Re: УВАЖАЕМИ БЪДЕЩИ И НАСТОЯЩИ МАЙКИ

Мнениеот mellvany » пон авг 29, 2011 10:39 am

Здравейте, проф. Кременски,

Имам 2 неуспешни бременности -
1. дек. 2008г. - абрупцио на плацента и мъртъв плод - 36 гест. седмица
2. февр. 2010г. - мъртъв плод - 27 г.с.
Ето и резултатите от генетичните изследванията, които направих:
Фактор V Leiden: Хомозиготен носител по нормален алел
Мутация G20210A в Протромбиновия ген: Хомозиготен носител по нормален алел
Генетичен вариант C677T в гена на Метилентетрахидрофолат редуктаза: Хетерозиготен носител по мутантен алел
Генетичен вариант A1298C в гена на Метилентетрахидрофолат редуктаза: Хетерозиготен носител по мутантен алел
Генетичен вариант в гена на Плазминоген активатор инхибитор 1 (PAI-1) (носителство на генотип 4G/4G): Носител на генотип 4G/4G
Имам направени още имунологични изследвания и кариотип на двамата със съпруга ми, но при тях всичко е в норма.

Моля за Вашето професионално мнение, на какво точно влияят тези мутации и има ли някаква терапия за следваща бременност. Въобще възможно ли е да се роди здраво дете?

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: УВАЖАЕМИ БЪДЕЩИ И НАСТОЯЩИ МАЙКИ

Мнениеот kremensky » пон авг 29, 2011 6:42 pm

Здравейте,

При посочените резултати се препоръчва прием на фолиева киселина 2 х 1 от метилираната форма или 3х3 от обикновената.
Носител на генотип 4G/4G е често явление - среща се при 15-20% от българите, които нямат проблеми.
Препоръчва се консултация с доц. д-р Карагьозова - тел. 0887 380348.

Успех

Кременски


Върни се в “ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 3 госта