Генетични тестове за рак на гърда при диагностицирана майка

Вашите въпроси

Модератор: kremensky

Yoanna_PL
Мнения: 4
Регистриран на: вт дек 14, 2021 9:41 am

Генетични тестове за рак на гърда при диагностицирана майка

Мнениеот Yoanna_PL » чет ное 16, 2023 10:44 am

Здравейте, проф. Кременски!
Съвсем наскоро моята майка (57г.) беше диагностицирана с "ниско-диференциран тройно-негативен инвазивен дуктален карцином на дясна гърда". Дъщерите сме две - аз и сестра ми, еднояйчни близначки (32г.). Когато сестра ми е взимала резултата на мама от патологичната лаборатория са й споменали, че точно този тип карцином предполагал генетично тестване, но не са й обяснили повече. За среща с онколог все още чакаме, затова реших да Ви пиша за мнение.
Какво можем и трябва да направим при това положение? Всички ли трябва да се тестваме за генетична предразположеност или към момента само майка ни и вече в зависимост от резултата и ние двете? Чела съм за BRCA гените, но не знам само това ли трябва да се тества, къде и как се извършва тестът. Попаднах и някъде на информация, че при представен документ за тройно-негативен карцином, тестът за BRCA можело да бъде поет от НЗОК, но въобще не съм сигурна в това.
Ще Ви бъда благодарна за повече информация по този въпрос!
Бъдете здрав!
Поздрави,
Йоанна

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Генетични тестове за рак на гърда при диагностицирана майка

Мнениеот kremensky » чет ное 16, 2023 4:44 pm

Здравейте Йоанна,

Проблемът Ви е решим.

Предлагам Ви да препратите писмото на:
- diagnostics@mmcbg.org с молба да отговорят на зададените въпроси.
+ копие от резултатите на патологичната лаборатория.

Най-добре е да посетите лабораторията и на място да се обсъди подробно ситуацията.
Приемат всеки ден - 14-ти етаж на "Майчин дом" - "Лаборатория по геномна диагностика".
Консултациите са безплатни.
телефон за връзка - Тел: +359 2 9172 268.

Добре е да препратите писмото и на kremensk@mmcbg.org.
С ваше разрешение и аз ще препратя писмото Ви с молба да Ви се окаже максимално възможното съдействие.

Успех и
Спокоен
Ден.

Кременски

Yoanna_PL
Мнения: 4
Регистриран на: вт дек 14, 2021 9:41 am

Re: Генетични тестове за рак на гърда при диагностицирана майка

Мнениеот Yoanna_PL » пет ное 17, 2023 12:19 am

Здравейте, проф. Кременски!

Много благодаря за бързия отговор! Изпратих имейл + копие и до Вас, с документите. Съобщението до Вашия имейл го дублирах, извинявам се. Разрешавам да препратите писмото ми, ще Ви бъда благодарна!

Поздрави,
Йоанна


Върни се в “ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 4 госта