Цитогенетично изследване

Вашите въпроси

Модератор: kremensky

Tania bg
Мнения: 2
Регистриран на: чет ное 21, 2019 7:21 pm

Цитогенетично изследване

Мнениеот Tania bg » пет ное 29, 2019 10:44 am

Здравейте след като пуснахме със съпруга ми цитогенетично изследване при него има нещо което ме притеснява ще ви помоля за съвет отностно исзледването ! Цитирам резултат :
Анализирани 11 метафазни пластинки оцветени по GTG метод.Не се установиха системни цройни и структурни аберации.Сателитен полиморфизъм на хромозома 15 вариант на нормата.В 1 клетка се установява допълнителна Х хромозома-степенен мозаицизъм.Заключение : мъжки кариотип 45 ху 15 s+.
Планираме бременност това проблем ли е ? Как трябваа да постъпим ? Имам 2 неуспешни бременности и вече открита тромбофилия .

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Цитогенетично изследване

Мнениеот kremensky » пет ное 29, 2019 2:06 pm

Здравейте Госпожо,

Предлагам Ви да изпратите оригиналните резултати от проведените изследвания и евентуално наличните данни за двата аборта.
Това ще позволи да Ви се изпрати и адекватен коментар и в допълнение ще получите последните препоръки на Европейската асоциация по репродуктивна медицина от 2018/2019.

При 2 и повече спонтанни аборти се препоръчват изследвания:
1) Антифосфолипидни антитела;

2) Хромозомно изследване (кариотип) при двамата.
Такова е проведено и описаните от вас коментари не създават основаване за безпокойство.
Става дума за "вариант на нормата", който не е свързан с допълнителни рискове при следваща бременност.
От друга страна, ако имаше някаква обезпокояващ вариант, щяха да изследват 40, а не "11 метафазни пластинки ...."

3) Хормонът ТСХ трябва да бъде под 2,5 Е.

Изследване за вродени тромбофилии се обсъждат само при наличие на късни усложнения в предишна бременност и/или наличието на член от семейството с прекарана тежка тромбоза.
Доказа стойност имат само първите два гена - Фактор V Лайден и Протромбин.

От посочените данни, на настоящия етап, няма основание за паника.

Изпратете оригиналните резултати.

Успешна следваща бременност

Лек ден

Кременски

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Цитогенетично изследване

Мнениеот kremensky » пет ное 29, 2019 2:11 pm

Резултатите могат да се изпратят на kremensk@yahoo.com

Tania bg
Мнения: 2
Регистриран на: чет ное 21, 2019 7:21 pm

Re: Цитогенетично изследване

Мнениеот Tania bg » пет ное 29, 2019 4:06 pm

Много ви благодаря ще ви изпратя резултати по имеил.Във момента съм извън България ,при идването ми ще направя и среща с вас ! Благодаря още веднъж за корекността !


Върни се в “ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 6 госта