Искрена и болезнена молба за мнението на проф. Кременски

Вашите въпроси

Модератор: kremensky

Tedi Ganeva 1
Мнения: 2
Регистриран на: чет сеп 19, 2019 12:10 pm

Искрена и болезнена молба за мнението на проф. Кременски

Мнениеот Tedi Ganeva 1 » пет сеп 20, 2019 1:02 pm

Здравейте, проф. Кременски. Аз съм на 34г. и бременна в 18сед. Направих пренатест, който откри находка за дупликация на хромозома 13. След аминоцинтеза и микрочипов анализ се потвърди находката: 13q21.2q21.31(60,540,987-65,431,854)x3 (4.89Mb). Моля за вашето мнение по въпроса, дали има някакви изследвания, които бих могла още да направя, за да има конкретни резултати дали бебето ще е засегнато от частична тризомия.
Благодаря!

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Искрена и болезнена молба за мнението на проф. Кременски

Мнениеот kremensky » съб сеп 21, 2019 5:39 pm

Здравейте,

Първо, мойте извинения за закъснелия отговор.
Бях 3 дни в порвинцията без интернет.

Така както е описана дупликацията, тя е в сравенително не малък район от хромозомата.
От друга страна, този участък е относително беден на гени и е твърде възможно да няма тежки последствия.

В района попада почти половината от гена DIAPH3, дефекти в който са свързани с невропатия на слуховия нерв.
Проявявят се като несиндромна (изолирана) глухота.

В подобни случаи се обсъжда проверка(изследване) на родителите за носителство на дупликацията.
Възможно е тя да бъде открита в някои от родителите и тогава прогнозата за плода е благоприятна.

В зависимост от вашето решение, можете да разчитате на максимално възможното съдействие.

Успех и
хубав ден.

Кременски.

Tedi Ganeva 1
Мнения: 2
Регистриран на: чет сеп 19, 2019 12:10 pm

Re: Искрена и болезнена молба за мнението на проф. Кременски

Мнениеот Tedi Ganeva 1 » съб сеп 21, 2019 8:19 pm

Добър вечер,проф.Кременски. Благодаря ви за отговора, той е жизнено важен за мен. В тревогата си не съм написала arr( hg19), което бе написано пред 13q21.2q21.31(60,540,987-65,431,854)x3(4.89Mb). Незнам тези първи буквички, които съм пропуснала какво значат. Моля ви кажете ми какви изследвания трябва да пуснем аз и съпругът ми, за да проверим дали сме носители на дупликацията, както и дали трябва да изследваме нашите други две деца.
Още веднъж безкрайна благодарност. Лека вечер!

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Искрена и болезнена молба за мнението на проф. Кременски

Мнениеот kremensky » съб сеп 21, 2019 9:11 pm

Здравейте,

Предлагам Ви:

1) На този етап да не се създава безпокойство при децата.

2) Да се свържете с д-р Р. Въжарова - консултант в клиника "Малинов" - 0898 202097 - доказан експерт в областта.
Тя най-вероятно ще ви предложи цитогенетичен анализ (кариотип).
Ако тя прецени, че се налага директно изследване с микрочипов анализ, ще ви поемем ние в лабораотрията по "Геномна диагностика" към Медицински факултет - София.

3) Добре е да снимате и препратите копие от оригиналните резултати на kremensk@yahoo.com.

Няма място за паника.
Ще направим всичко възможно за решаване на проблема.

Успех и
лека вечер.


Върни се в “ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 1 гост