Моля за мнение и коментар на проф.Кременски

Вашите въпроси

Модератор: kremensky

k_boneva
Мнения: 6
Регистриран на: пон мар 28, 2016 1:03 pm

Моля за мнение и коментар на проф.Кременски

Мнениеот k_boneva » пон мар 28, 2016 1:36 pm

Здравейте проф.Кременски.Моля за вашето мнение относно изследване за вродени тромбофилии и кариотип
На 37 год. съм нераждала
Боря се за дете от 6 год. Имам две спонтанни забременявания завършили със спонтанен аборт още в 4-5 г.с. и двата пъти
Един инвитро опит завършил с цервикална бременност установена в 5 г.с.
Две инсеминации неуспешни без бременност

ДНК анализа за вродени тромбофилии

Изследвани мутации
FVL c.1691G>A /FV Leiden/- нормален генотип
FVCam c.1091 G>C /FV Cambridge/-нормален генотип
FVHK с.1090 A>G /FV Hong Kong/-нормален генотип
FVLiv c.1250T>C /FV Liverpool/-нормален генотип
FII 20210 G>A /Протромбин/-нормален генотип

MTHFR 677 C>T- Хомозиготен носител на Т/Т
MTHFR 1298 А>C-Нормален генотип
PAI-1 (4G/5G) (Инхибитор на плазминогенния активатор)- Хетерозиготен носител

Цитогенетичен анализ
Женски кариотип -46ХХ
Мъжки кариотип-46ХY

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Моля за мнение и коментар на проф.Кременски

Мнениеот kremensky » пон мар 28, 2016 7:33 pm

Здравейте Госпожо,

Аз не съм АГ-специалист и не само за това се придържам към доказаните обстоятелства, посочени в препоръките на Американската и Английската асоциация по репродуктивна медицина в първата тема "Причини и лечение на повтарящи се спонтанни аборти".
Там ще видите че изследванията, които имат отношение към ранните спонтанни аборти са:
1) Хромозомно изследване (кариотип) при двамата. При вас изследването показва "норма".
Надявам се, че анализа е проведен от квалифицирани специалисти.
2) Антифосфолипидни антитела - референтна лаборатория е "Централна лаборатория по имунология" към Александровска болница.
3) Хормонът ТСХ трябва да бъде под 2,5 Е.

Изследване за тромбофилии се назначава, при късни усложнения на бременността (след 20 г. с.) или в случаите, когато член от семейството е имал прекарана тромбоза.
От Вашите резултати няма данни за тромбофилия;

При намереният чест вариант на MTHFR се препоръчва прием на метилирана форма на фолиева киселина.

От посочените данни няма видима системна причина за неуспехите.
Не става ясно, защо при наличието на "спонтанни" забременявания сте прибегнала до IVF и инсеминации.
Нека не забравяме, че и двете процедури не надхвърлят 30% успеваемост.
Това не означава, че трябва да се изпада в паника и разочарование, което също е фактор за неуспехи.

Кураж и
Успех

Кременски

k_boneva
Мнения: 6
Регистриран на: пон мар 28, 2016 1:03 pm

Re: Моля за мнение и коментар на проф.Кременски

Мнениеот k_boneva » вт мар 29, 2016 10:05 am

Сърдечно благодаря за консултацията проф.Кременски!

Имам имунологични изследвания правени в реподуктивна клиника в които антифосфолипидните антитела спрямо референтните им граници са в норма.Имам леко завишени NK клетки и изписани витамини и антиоксиданти/Оксибор форте, Идеос, Омега 3 мастни киселини/.
Относно ТСХ съм на Елтироксин 50мг от две три години вече и го подържам около 2,2-2,3
Предстои ми нов опит IVF и незнам дали да повторя имунологичните изследвания за актуални резултати тъй като другите са отпреди близо две години.Доколко са значими в случая?
Прибегнах до АРТ процедури тъй като годините си минават и сякаш вече не вярвам че нещата ще се получат по естествен път.Диагностицирана съм от АРТ специалист че клоня към намаляване и изчерпване на яйчниковия резерв.
Паниката, тревожността и напрежението се засилват ден след ден.Сигурна съм че и това ми влияе в негативен план както Вие казахте

Благодаря за куража!

k_boneva
Мнения: 6
Регистриран на: пон мар 28, 2016 1:03 pm

Re: Моля за мнение и коментар на проф.Кременски

Мнениеот k_boneva » вт мар 29, 2016 1:31 pm

[quote="k_boneva"]Сърдечно благодаря за консултацията проф.Кременски!

Имам имунологични изследвания правени в реподуктивна клиника в които антифосфолипидните антитела спрямо референтните им граници са в норма.Имам леко завишени T клетки и изписани витамини и антиоксиданти/Оксибор форте, Идеос, Омега 3 мастни киселини/.
Относно ТСХ съм на Елтироксин 50мг от две три години вече и го подържам около 2,2-2,3
Предстои ми нов опит IVF и незнам дали да повторя имунологичните изследвания за актуални резултати тъй като другите са отпреди близо две години.Доколко са значими в случая?
Прибегнах до АРТ процедури тъй като годините си минават и сякаш вече не вярвам че нещата ще се получат по естествен път.Диагностицирана съм от АРТ специалист че клоня към намаляване и изчерпване на яйчниковия резерв.
Паниката, тревожността и напрежението се засилват ден след ден.Сигурна съм че и това ми влияе в негативен план както Вие казахте

Благодаря за куража![/quote]

NKT клетки -9 /0-10/
Серумен IgA-1.91 /0,9-4,5/
Антифосфолипидни антитела IgM- 0.65 /0-10/
Антифосфолипидни антитела IgG- 0.85 /0-10/
Антинуклеарни антитела- - 0,51 /0-10/
Т cells- -89 /61-85/
CD16+ CD56+NK cells -2 /0-12/
Total NK cells -5 /7-26/
B cells -6 /6-15/
Supresor/cytotoxic T cells -44 /19-36/
Helper T cells -40 /34-59/

kremensky
Мнения: 2168
Регистриран на: чет мар 19, 2009 9:58 am

Re: Моля за мнение и коментар на проф.Кременски

Мнениеот kremensky » чет мар 31, 2016 9:39 am

Здравейте Госпожо,

Вероятно в първото ми писмо съм отбелязал, че аз не съм АГ-специалист, поради което се придържам към доказаните факти в препоръките на Американската и Английската асоциация по репродуктивна медицина - първата тема във форума.
Посочените от Вас данни показват, че препоръчваните изследвания при Вас не дават основание за безпокойство:
1) Кариотип (хромозомно изследване) при двамата;
2) Антифосфолипидни антитела - те са променлив показател и би могло да се изследват отново.
3) Хормонът ТСХ е под 2,5 Е.
Кръвните NK клетки са все още показател с противоречиви данни за връзка с имплантацията и ранните спонтанни аборти. Те също са променлив показател и би могло да се повторят. Проблемът е как ще се тълкуват, ако са променени, как ще се реагира медикаментозно и в никакъв случай не бива да се изпада в отчаяние, ако има отклонения.

Струва ми се, че основен фактор при Вас остава безпокойството и паниката.

Не се отказвайте, не разчитайте само на IVF, много жени успяват и по естествен път.

Спокойствие и
Успех.

Кременски


Върни се в “ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ГЕНЕТИЧНИ РИСКОВЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 2 госта